Jaki ekspres do kawy ciśnieniowy?

W Polsce kawa zaczyna być coraz bardziej doceniania. W miastach z miesiąca na miesiąc powstaje coraz więcej kawiarni, które w swojej ofercie posiadają najlepszej jakości ziarna kawy, sprowadzanych z najbardziej odległych stron świata. Aby napić się dobrej kawy wybieramy już nie tylko znane sieciówkowe kawiarnie, ale także te mniejsze i mniej popularne, w których będziemy mogli spokojnie napić się pysznej kawy od najlepszego baristy w mieście. Z roku na rok rośnie także popularność ekspresów do kawy, które kupujemy do własnego mieszkania by móc cieszyć się dobrym smakiem także w domu. Na rynku dostępny jest tak szeroki wybór urządzeń, że pierwszy zakup może być nie lada wyzwaniem. Jaki ekspres kupić, na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jaki ekspres do kawy kupić?

Kupując ekspres na pewno musisz brać przede wszystkim pod uwagę to jaką kawę lubisz i w jakiej ilości ją pijesz. Wiele osób jest smakoszami wyłączne mocnego espresso, dlatego wtedy warto wybierać pośród ekspresów przelewowych. Ten tym ekspresu wymaga dłuższego procesu przyrządzania kawy. Musimy tutaj używać kawy, która jest już zmielona albo własnoręcznie mielić ziarna w specjalnie do tego przeznaczonym młynku. Chociaż świeże mielenie kawy na pewno jest bardziej pracochłonne, to jednak poprawi smak kawy. Dla miłośników dobrego, mocnego espresso będzie to na pewno wyczuwalne. Ekspres przelewowy wymaga przeważnie zakupu specjalnych filtrów papierowych. Można wyposażyć urządzenie w takie do jednorazowego użytku albo w formie siatki, którą po każdym użyciu trzeba umyć. Wybierając ten rodzaj ekspresu warto zwrócić uwagę czy dany model ma podgrzewacz, na którym umieszczany jest dzbanek. Dzięki temu dopóki urządzenie jest włączone, to kawa w dzbanku utrzyma swoją temperaturę. Zaletą ekspresu przelewowego jest na pewno to, że są one w porównaniu z ciśnieniowymi tańsze. Możemy też za jednym razem przygotować kilka filiżanek doskonałej espresso.

W odróżnieniu od ekspresu przelewowego ciśnieniowy ma o wiele większą liczbę dostępnym funkcji. Możemy także zrobić różne rodzaje kawy od espresso po cappuccino lub latte. Tutaj nie musimy ograniczać się do jednego rodzaju kawy i przygotować taką, na którą w danym momencie będziemy mieć największą ochotę.

Jaki ekspres do kawy ciśnieniowy wybrać?

Ekspresy ciśnieniowe dzielą się na kilka rodzajów i wybierając musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Na pewno trzeba wiedzieć, że są one droższe od ekspresów przelewowych. Jednak umożliwiają one przyrządzanie nie tylko espresso, ale także cappuccino czy latte. Na pewno są też bardziej zaawansowane, ale wiele dodatkowych funkcji ma wpływ na poprawę użytkowania.

Ekspresy automatyczne

Ten rodzaj urządzenia będzie dla Ciebie idealny, jeżeli często przygotowujesz kawę i zależy Ci przede wszystkim na profesjonalnym ekspresie, który przygotuje różne rodzaje kawy. Ekspres automatyczny posiada młynek, który pozwala na uzyskanie wysokiej jakości naparów z ziaren. Urządzenia tego typu są przede wszystkim bardzo wygodne w użyciu i posiadają w pełni zautomatyzowany proces parzenia kawy. Ziarna wsypuje się do specjalnego pojemnika, które następnie przed samym zaparzeniem są mielone. Ekspres sam wybiera najlepsze parametry parzenia kawy (grubość ziaren, temperaturę oraz ilość wody). Urządzenia wyposażone są także w dyszę do spieniana mleka. Dzięki czemu możemy uzyskać puszystą piankę na przykład na cappuccino.

Ekspresy kolbowe

Ekspres kolbowy będzie odpowiedni dla osób, które lubią proces parzenia kawy i chcą mieć go pod kontrolą. Ten rodzaj urządzenie wymaga zakupu odpowiedniego młynka, który zmieli nam ziarna. Zmieloną kawę wsypujemy do sitka, które umieszczamy następnie w urządzeniu. W zależności od modelu ekspres może mieć różną głębokość sitka,które przygotuje jedną lub maksymalnie dwa napary. Po całym procesie trzeba pamiętać o opróżnieniu sitka by kolejna kawa była równie smaczna. Ekspresy kolbowe tak jak automatyczne posiadają dyszę do spieniania mleka, dzięki czemu możemy przygotować także cappuccino.

Ekspresy kapsułkowe

Jeżeli szukasz urządzenia, które w szybki i prosty sposób przygotuje ulubioną kawę, to warto przyjrzeć się ekspresom kapsułkowym. Zajmuje on przede wszystkim niewiele miejsca w kuchni i można zaparzyć wiele rodzajów napojów. Kawa tutaj znajduje się w szczelnie zamkniętych kapsułkach, które wystarczy umieścić w ekspresie i nacisnąć jeden przycisk by uzyskać gotową kawę. Następnie wystarczy wyrzucić zużytą kapsułkę i nie trzeba w tym przypadku opróżniać żadnego pojemnika na fusy.

Jaki expres do kawy w kuchni zabudowanej?

Mając w kuchni zabudowany sprzęt AGD możesz także wybrać ekspres specjalnie dostosowany do zabudowy. Modele takich ekspresów w taki sam sposób przygotowują kawę co te wolnostojące. Tutaj mamy jedynie mniejszą możliwość wyboru rodzaju, bo dostępne są praktycznie tylko ekspresy ciśnieniowe automatyczne. Możemy jednak wybrać czy chcemy by urządzenie pobierało samo nam wodę czy informowało o tym, że trzeba własnoręcznie uzupełnić wodę. Przy wyborze zabudowanych ekspresów trzeba szczególną uwagę zwrócić na wymiary, zapewnienie odpowiedniej wentylacji i umiejscowienie urządzenia w znacznej odległości od lodówki, która może zakłócać nam pracę ekspresu.

To jaki ekspres do kawy wybierzemy zależy wyłącznie od nas, ale jest to zakup, który trzeba przemyśleć by wybrać takie urządzenie, które spełni nasze oczekiwania. Wtedy będziemy mogli codziennie cieszyć się smakiem świeżo zaparzonej kawy.

Dodaj komentarz