Jaki młynek do kawy kupić?

Kawa w domu może smakować tak samo dobrze jak ta z kawiarni. Cały sekret tkwi w świeżo zmielonych ziarnach. Dlatego by móc cieszyć się pyszną kawą warto zaopatrzyć się w młynek. Zdecydowanie lepiej wybrać tę opcję niż kupić już zmieloną kawę. To właśnie świeżo zmielone ziarna tuż przed zaparzeniem kawy sprawiają, że ma ona tak niepowtarzalny smak. Zmielenie ziaren powoduje, że uwalniają się najcenniejsze walory smakowe, ale jeżeli nie przyrządzimy dość szybko kawy, to cały aromat ulotni się. Jeżeli w ekspresie nie mamy wbudowanego młynka, to trzeba zadbać nie tylko o dobrej jakości urządzenie, ale także o młynek.

Jaki młynek do kawy kupić?

Na rynku mamy dostępne dwa rodzaje młynków do kawy: ręczny i elektryczny. Ten, który wybierzemy zależy od tego ile kawy dziennie będziemy przygotowywać i jaką ilością czasu dysponujemy.

Młynek ręczny

Kawa mielona w młynku ręcznym jest uważana za bardziej aromatyczną, dzięki temu, że proces ręcznego mielenia nie powoduje nagrzewania ziaren kawy. Chociaż musimy tutaj włożyć niemały wysiłek i czas, to uzyskamy efekt równomiernego zmielenia kawy. Na pewno największą zaletą ręcznych ekspresów jest ich cena, ponieważ będą o wiele tańsze niż elektryczne. Są na pewno też znacznie cichsze dzięki temu, że żarna obracają się wolniej niż w młynku elektrycznym.

Młynek elektryczny

Jeżeli przygotowujesz więcej niż 1-2 kawy naraz, to znacznie lepszym wyborem będzie młynek elektryczny. Szczególnie ważne jest to przy przygotowywaniu espresso, ponieważ kawa powinna być wtedy parzona od razu po zmieleniu ziaren. Wtedy espresso ma najlepszy smak i aromat. Młynek elektryczny na pewno jest wygodniejszy, a mielenie przebiega znacznie szybciej. Wystarczy tak naprawdę ustawić tylko stopień zmielenia kawy, włączyć przycisk, a całą pracę wykona za nas urządzenie.

Młynek żarnowy czy ostrzowy?

Kupując młynek musimy jeszcze zastanowić się jaki młynek do kawy będzie lepszy ostrzowy czy żarnowy. Ten pierwszy jest na pewno zdecydowanie tańszy, ale także znacznie gorszy. Jednym z powodów jest to, że nie umożliwiają kontrolowania grubości mielenia, przez co ziarna zmieniają się w pył. Wpływa to bardzo mocno na smak kawy. Dodatkowo zatyka się filtr w ekspresie przez co kawa ma gorzki posmak i traci swój najlepszy aromat.

Natomiast młynek z żarnami chociaż jest droższy, to wpływa na lepszy smak kawy. Ziarna przede wszystkim nie uzyskują wysokiej temperatury, dzięki temu, że urządzenie pracuje na wolniejszych obrotach. Młynek żarnowy przede wszystkim nie tnie ziaren kawy, a je ściera, dzięki czemu wytwarzana jest tylko niewielka ilość pyłu, który nie wpływa w ogóle na smak i aromat kawy. Jeżeli jednak zależy nam na tym by młynek szybko mielił, to znacznie lepiej wybrać duże żarna niż dużą liczbę obrotów. Takie niewielkie elementy wpływają na smak kawy.

Jakie parametry powinien mieć dobry młynek?

Dobrej jakości młynek powinien mieć wysoką moc. Te, których moc wynosi poniżej 100 W nie warto kupować, bo po długo nam nie posłużą. Z parametrami obrotów jest za to odwrotnie. Te młynki, które są wolnoobrotowe są znacznie lepszej jakości. Zbyt szybkie mielenie ziaren kawy powoduje, że traci ona swój aromat, co później wpływa na jej smak. Dlatego jeżeli potrzebujesz młynka, który będzie szybko mielił ziarna, należy wybrać taki, który posiada większe żarna.

Jaka jest cena młynków?

Młynki możemy znaleźć już nawet za 30 zł, jednak te najtańsze modele nie spełnią oczekiwań smakoszów kawy. Za jakością idzie cena i powinniśmy przemyśleć nasz zakup. Jeżeli chcemy wydać jednak jak najmniej pieniędzy, to najlepszy będzie młynek elektryczny z ostrzami. Już od 80 zł znajdziemy sprzęt, który zadowoli niewymagające osoby. Koneserzy kawy będą jednak wybierać spośród młynków żarnowych. W tym przypadku ważna jest jakoś wykonania urządzenia. Materiał, funkcje i parametry będą wpływały na koszt młynka. To jaki młynek wybierzemy zależy tak naprawdę od tego czy urządzenie będzie przeznaczone do domowego użytku czy może w lokalu, a także od ilości mielonego ziarna.

Wybierając młynek do kawy nie warto oszczędzać, jeżeli zależy nam na dobrej jakości urządzeniu. Smakosze kawy na pewno wyczują różnicę pomiędzy kawą mieloną w tanim młynku ostrzowym, a dobrej jakości młynku żarnowym.

Dodaj komentarz